Palivor Çiftliği

Çiftliğimiz, Trakya’da, Kırklareli ili’nin Demirköy İlçesinde, Avcılar Köyü’ne bağlı Palivor Mahallesi’ndedir. Bulgaristan sınırına sadece 1500 metre Karadeniz’in göz alıcı plajlarının bulunduğu İğneada’ya ise 11 kilometre mesafededir.

Çiftliğimizde her biri kendine ait 6 dönümle 20 dönüm arasında organik sertifikaya sahip köy içi araziye  sahip 10 ayrı müstakil çiftlik evi bulunuyor. Her bir çiftlik evinin ayrı bir sahibi bulunmaktadır. Tablolara yakışır güzellikte manzaralar sunan Istranca ormanlarının içerisinde yer alan çiftliğimiz İstanbul’a 220 kilometre (arabayla 2,5 saat) mesafededir.


Tarihçesi

1700-1800’lü yıllarda ormanların içerisinde, şarap yapılan, hayvan yetiştirilen, genellikle Bulgaristan ve Rum kökenli insanların yaşadığı çiftliklerden biri olan Palivor Çiftliği, yörede Palihor, Polihor, Paliman veya Papaz’ın Yeri olarak da anılıyor. Bölgedeki diğer çiftlikler tarihe karışmış,


Ödüller

Palivor Çiftliği’ndeki müstakil özel arazilerin 2011 yılında satınalınmasına müteakip yapılan yatırımlarla eski ihtişamına yeniden kavuştu. Tarlaları ekilmeye, hayvanlar bakılmaya başlandı. Google ve Bloomberg Televizyonu işbirliği ile düzenlenen Avrupa’nın en önemli yarışması 2011 Avrupa Gayrımenkul Ödülleri’nde  (www.propertyawards.net)  ‘Palivor Çiftliği’ için tasarlanan Gökışık, Günışık ve Taşev adlı 3 ayrı Çiftlik Evi projesi ‘konut mimarisi’ dalında 3 ödüle, çiftliğin tamamı için   ‘En iyi Proje Geliştirme’ ve ‘En İyi Gayrımenkul Pazarlama’ dallarında ödüllere layık görüldük.


Palivor Çiftliği Gıda İşletmesi

Palivor Çiftliği’nin yeniden doğuşu 2011’de tamamlandıktan sonra Kırklar Doğal Ürünler Turizm Gıda Tarım ve Hayvancılık AŞ.’yi çiftlik evlerimizin sahiplerinden katılmak isteyenlerle birlikte kurup, “Palivor Çiftliği” tescilli markası ile ilk iş çevre köylerde yetişen ürünlerin, yine öncelikle Kırklareli’nde işlenip, tüketicilere ulaştırılması oldu. 

2012 yılında, Demirköy’de çıkan orman balını alıp, İsviçre’de analiz ettirip, bu balın “Meşe Balı” olduğunu keşfettik. Türkiye’de ilk Meşe Balı’nı Nar Gourmet fabrikasında ürettirip, Macrocenter’larda satışa sunduk. Demirköy ilçemizin arıcılık faaliyetlerini geliştirmesine ve “Meşe Balı”‘nın tüm Türkiye’de bilinir, iyi bal olarak yerleşmesine katkımız oldu. 2021’de Meşe Balı “Coğrafi İşaret” alarak tescillendi.

2013 yılında 300 baş Saanen keçisi satın alıp, Babaeski, Kırklareli’nde Güroğlu mandırasında Türkiye’nin ilk keçi yoğurdunu, yüksek proteinli inek yoğurdunu, Yenice Köyü’nde Şen Kasap’ta Türkiye’nin ilk keçi sucuğunu, Kerimoğlu’nda özel baharatlı dana sucuğumuzu ürettirdik. Sucukları ince keserek, kat kat üst üste koyarak yarattığımız “Sucuk Dağı Burger”‘ini tescil ettirdik, patentini aldık. Et şarküteri ürünlerinde, ulusal üreticilerle iş birliği yaptık, ve Trakya’dan tedarik ettiğimiz etlerle, hiç yapılmamış, denenmemiş et şarküteri ürünlerini cesaretle denedik.

2014 yılında Lüleburgaz’da reçel fabrikasında, Avrupa’dan tedarik ettiğimiz reçetelerle, Türkiye’de ilk defa “Dulce de Leche” süt reçelini, “Lemon Curd” limon marmelatını, “Onion Chutney”, karamelize soğanı ve “Lütenitsa” kahvaltı sosunu, “Viskili Portakal Reçeli’ ni ürettirdik.

2015 yılında Kırklareli’nde bulunan bağlarla anlaşarak “Papazın Şarabı”, “Dupnysia”, “Kırk Kilise” ve “Kırk Üzüm” şarap markalarının tescil edilmesine katkıda bulunduk, ve seçtiğimiz şarapları müşterilerimize sunduk.

Edirne’nin köylerinde yerel ve butik üreticilere “Kavala Kurabiyesi” , Kırklareli merkezde “El Yapımı Makarna” ürettirdik. “Pancar Cipsi” nin Türkiye’de yaratıcısı olduk.

2014-2020 arasında Istanbul’da Bebek’te, Nişantaşı’nda kendi mağazalarımızı açtık, İstinyePark’ta ve Bursa’da Cafe & Şarküterilerimizi franchise verdik. Pandemi ile birlikte mağazalarımızı kapattık, Macrocenter’larda, Eataly’de, Çiftlikte bulunan restoranımızda ve sanal marketimiz www.palivorciftliği.com‘da ürettirdiğimiz ürünleri pazarlamaya devam ediyoruz. Sedece haftasonları açık olan Çiftlikteki restoran, Trakya’nın tüm lezzetlerini, gerek evlerimizde konaklama yapanlara , gerek saatlerce yol yaparak, Trakya’yı, Kırklareli’ni, Demirköy’ü, orman köylerini ve belki de bizi merak eden lxzzetseverlere sunuyor.


Eko – Turizm

Pandemi döneminde, çiftliğimizde konaklama talepleri arttı, Çiftlik evleri sahiplerimizin arzusuna uyarak bazı çiftlik evlerimizi kiralamaya başladık,

Çiftliğimizde konaklama Şanslı Geyik Klubü adlı 6 yatakodalı evimize sınırlı olduğu için, Demirköy’ün Yeşilce Köyü’nün içerisinde 3 çiftlik evi yaparak Palivor Yeşilce’yi kurduk faaliyete geçirdik. Evlerimizi konaklayanlar satınalmayı tercih etti..

2019 yılında Çiftliğimizde yeni bir oluşumu, markayı ev sahibi yaptık: Turan Karaman Cowboy Ranch. Atlı Dayanınıklık yarışmaları düzenleyen, ve sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın sayılı Atlı Dayanıklılık Merkezi olmayı hedefleyen bu oluşumda ayrıca binicilik dersleri almak da mümkün.

Palivor Çiftiği’nin hedefi misyonu hep aynı oldu, Avrupa sınırımızda bulunan Demirköy İlçemizi ve orman köylerinin eko-turizm’de, gastronomide, yöresel kalkınmada, üretimde umudu olmak.

Yöresel kalkınmaya katkısı olması ve geçim kaynakları sınırlı olan orman köylümüzü desteklemek için eko-turizm yatırımlarımıza, hem yatırımcı, hem işletmeci olarak devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde, Demirköy’ün Yeşilce, Karacadağ köylerinde yeni Palivor projelerimiz devam edecek, ayrıca çiftliğimizdeki restoranın hedeflerini yükseltip, sadece ülkemiz için değil, uluslararası bir destinasyon olması için çaba sarf edeceğiz.


Palivor Çiftliği’nin Dijital Yolculuğu

2021 yılında Facebook firmasının ismini Meta’ya çevirmesinden sonra, geleceğin sanal dünyaya ait olduğunu düşündük, Palivor Çiftliği’nin ilk NFT koleksiyonunu satışa sunduk. Logomuzda bulunan geyikten esinlenerek yaratılan “Şanslı Geyik”’lerle  NFT dünyasına giriş yaptık.  Sanatçı Nihan Örten tarafından çizilmiş 50 çeşit geyik illüstrasyonunu 2021 yıl sonuna kadar dijital pazaryeri opensea.io’de “Lucky Deer Cub – Şanslı Geyik Klubü  Koleksiyonu” adıyla açık arttırmaya sunduk.

Lucky Deer Club – Şanslı Geyik Kulübü ile tanışmak için www.luckydeerclub.io sitesini ya da opensea de  https://opensea.io/collection/luckydeer-collection adresini ziyaret edebilirsiniz.