Palivor Çiftliği’ne Hoj Geldiniz 🙂

Palivor Çiftliği Trakya’da, Kırklareli ili’nin Demirköy İlçesinde, Bulgaristan sınırına yakın bir noktada Karadeniz’in göz alıcı plajlarının bulunduğu İğneada’ya 11 kilometre mesafede. Palivor Çiftliği toplam 140 dönüm arazi üzerinde kurulmuş, her biri kendine ait 6 dönümle 20 dönüm arasında organik tarla büyüklüğüne  sahip 10 ayrı müstakil konuttan   oluşuyor. Tablolara yakışır güzellikte manzaralar sunan Istranca ormanlarının ortasında yer alan Palivor Çiftliği, İstanbul’a 220 kilometre (arabayla 2,5 saat) mesafede.

1700-1800’lü yıllarda ormanların içerisinde, şarap yapılan, hayvan yetiştirilen, genellikle Bulgar ve Rum kökenli insanların yaşadığı çiftliklerden biri olan Palivor Çiftliği, yörede Palihor, Polihor, Paliman veya Papaz’ın Yeri olarak da anılıyor. Bölgedeki diğer çiftlikler tarihe karışmış, Palivor ise eski ihtişamına yeniden kavuşturuldu.

Palivor Çiftliği çok özel bir eko-yaşam projesi olarak gerçekleştirildi. Çiftliğin başlangıç fikri, modern hayatın getirdiği imkanlardan yararlanırken, doğadan ve topraktan uzaklaşan hayatı yeniden yakalamak, gelecek nesillere eşsiz bir miras bırakmak. 2011 Avrupa Gayrımenkul Ödüllerinde toplam 6 ödül kazanan çiftliğimiz, doğayla ilgili en güzel etkinliklerin çevreyle dost bir yaşam tarzının benimsendiği bir yer.

Palivor Çiftliği’nin yeniden doğuşu 2011’de tamamlandıktan sonra, ilk iş çevre köylerde yetişen ürünlerin, yine öncelikle Kırklareli’nde işlenip, tüketicilere ulaştırılması oldu.  Bugun Palivor Çiftiği ürünleri, öncelikle Trakya’da bulunan özenle seçilen butik üreticilerde, kendi reçetelerimize göre ürettiliyor.  Öte yandan, gerek Türkiye’de gerek yurt dışında beğendiğimiz üreticilerin, yine özenle seçilen ürünleri, markamız altında toplanıp, lezzetseverlere ulaştırılıyor.